Promítnuto bude 23 filmů, z nichž 14 využívá VR (virtuální realita) technologie. Ve dnech 6.–14. března se Centrum současného umění DOX stane jedním z plnohodnotných míst mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní, 22. ročník je věnován problematice klimatické krize.

V Centru DOX bude promítnuto celkem 23 filmů, které byly vybrány na základě
tematických a dramaturgických souvislostí s dlouhodobým zaměřením Centra
DOX. Diváci budou mít příležitost zhlédnout jak klasické projekce, tak filmy ve
speciálním VR kině a kratší experimentální projekty v prostorách VR #DATAMAZE.

Centrum DOX je jediným festivalovým místem, kde bude představena rozsáhlá VR sekce. Ve speciálně uzpůsobeném VR kině bude promítnuto 7 filmů, které využívají VR technologie. Dalších 7 VR projektů o délce 5 až 20 minut experimentujících s novými technologiemi mohou diváci zhlédnout ve speciálně uzpůsobených kójích v prostoru VR #DATAMAZE, který kriticky reflektuje působení počítačové a internetové kultury na náš každodenní život. V prostorách auditoria bude promítnuto 9 celovečerních dokumentárních filmů. Po projekcích jsou plánovány diskuze s autory či protagonisty.

VR technologie představují nový atraktivní přístup k audiovizuálnímu zážitku a ovlivňují budoucí podobu dokumentárních filmů. Tvůrci snímků využívajících VR technologie divákovi nabízí prožitkové rekonstrukce, které mají zjednodušit proces poznávání. S pomocí nových atraktivních metod jej například vtahují do událostí z dějin planety Země (Oživlé muzeum s Davidem Attenboroughem) nebo ho uvádějí do šamanských vizí, které mohou přinést mentální uvolnění na hranici halucinace (Ayahuasca – psychedelická pouť).

Dramaturgický výběr celovečerních filmů promítaných v Centru DOX souvisí s jeho dlouhodobým zaměřením. Problematiku lidských práv a umění ve službách režimu reflektuje dokument Čínský umělec v exilu (12. 3. v 19.30) nebo Mai Khoi & The Dissidents (11. 3. v 20 h), který uvede bývalá popová hvězda z Vietnamu, dnes disidentka Mai Khoi. Snímek ukazuje její přerod z prominentní zpěvačky v odpůrkyni komunistického režimu, která upozorňuje na nesvobodu panující v zemi.

Vliv internetové kultury, sociálních sítí a umělé inteligence na soukromí či kognitivní funkce. Centrum DOX kriticky reflektuje v řadě svých aktivit. Zmínit lze dlouhodobý projekt #Datamaze či vzdělávací programy pro školy a skupiny Ty jsi obsah nebo Datový stín. Na neschopnost navazovat vztahy upozornila multimediální scénická kompozice divadelního souboru Farma v jeskyni s názvem Odtržení/Disconnected. Skupina zkoumala fenomén extrémní sociální izolace, v Japonsku známý jako hikikomori.

V rámci festivalu Jeden svět se toto téma odráží v německém dokumentu Ahoj, robote (10. 3. v 19.30). Dokument popisuje nový přírůstek v životě mladého Texasana a japonské starší dámy. Oba trpí samotou a oběma bude dělat společnost robot vybavený umělou inteligencí. Americký Lepší profil (7. 3. v 19.30). dává nahlédnout do života Austyna, který dospívá ve věku účtů na sociálních sítích. Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prastaré duchovní tradice buddhismu, ukazuje časosběrný portrét mladého mnicha z bhútánského kláštera Zazpívej mi (14. 3. v 19.30).

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7 www.dox.cz