Rada hl. m. Prahy na svém zasedání 9.1.2018 souhlasila se záměrem převzít správu, provoz a budoucí fungování Nemocnice Na Františku od městské části Praha 1. Toto lůžkové zařízení je nepostradatelné nejen pro centrum metropole, ale i pro sousedící Prahu 7. Se záměrem musí souhlasit současný provozovatel MČ Praha 1. Aktivisté se však obávají, že vedení této městské části neustoupí od záměru dát Nemocnici Na Františku na 35 let soukromému provozovateli.
Foto: Ari Lieberman
Rada hlavního města Prahy schválila v úterý 9.1. 2018 nejtěsnějším možným poměrem 6 hlasů usnesení, že by hlavní město rádo převzalo do své správy Nemocnici Na Františku, která je nepostradatelná nejen pro centrum metropole, ale i pro sousedící MČ Praha 7. Se záměrem musí souhlasit současný provozovatel MČ Praha 1. Aktivisté se však obávají, že vedení této městské části neustoupí od záměru svěřit Nemocnici Na Františku na 35 let soukromému provozovateli.
Aktivisté v Praze 1 proto zahájili proti chystaným plánům vedení radnice Prahy 1 sběr podpisů pro vyhlášení místního referenda, které by tomuto záměru zabránilo. Spolupráce, do které se zapojili místní občané i zástupci opozičních stran na Praze 1, má vést k nasbírání 2 200 podpisů potřebných pro vyhlášení místního referenda.
Jeden z organizátoru referenda Petr Kučera sdělil redakci www.tvpraha7.cz, že sběr podpisů byl zahájen 9. 1. ve 12:00 happeningem přímo před budovou nemocnice. Sběrači podpisů se v první fázi zaměří na oslovování voličů před volebními místnostmi pro prezidentské volby.
„Máme v plánu pokrýt volební místnosti v obou kolech prezidentských voleb a požádat občany Prahy 1 o podporu pro vyhlášení referenda za záchranu nemocnice, pomůže nám velký počet dobrovolníků.“ uvedl Pavel Čižinský, občan Prahy 1 a zmocněnec přípravného výboru referenda.
„Pro záchranu nemocnice se nám podařilo vytvořit širší spolupráci s nespokojenými občany a opozicí na Praze 1, doplnil zástupce za KDU-ČSL, Piráti, STAN a Zelení. Vlna podpory je úžasná,“ hodnotí další místní občan David Bodeček.
„Před Nemocnicí Na Františku jsme rozbili polní nemocnici, bude se nám hodit, až o tu kamennou přijdeme,“ říká s nadsázkou Pavel Nazarský, člen Pirátů. Podle aktivistů jsou podmínky pro nového provozovatele nemocnice velmi nevýhodné pro městskou část Praha 1, která bude nemocnici pravděpodobně nadále dotovat, ale bez ohledu na zisk provozovatele a bez závazku provozovatele investovat do rozvoje nemocnice. „Snaha ušetřit na provozu nemocnice nesmí vést k opačnému extrému, kdy akceptujeme tak nevýhodnou smlouvu, že reálně hrozí, že nad Nemocnicí Na Františku ztratíme kontrolu a přijdeme o dostupnou lékařskou péči pro Pražany,“ zdůrazňuje Petr Kučera, zastupitel za iniciativu Zelená pro Jedničku.
Opoziční zastupitelky a zastupitelé žádají zastavení procesu hledání nového provozovatele nemocnice již od počátku. „Už v březnu minulého roku jsme jako opozice kritizovali záměr vyhlášení koncesního řízení na výběr nového provozovatele nemocnice, které bylo připravováno netransparentně a na základě analýzy firmou bez referencí v oblasti zdravotnictví. Další kroky radnice naše obavy potvrdily,“ říká Petr Burgr, zastupitel za KDU-ČSL.
„Je pro nás naprosto zásadní, abychom měli jistotu, že lékařská péče zůstane v Nemocnici Na Františku zachována i v budoucnu. Je to spádové zařízení pro Prahu 1, ale i pro Prahu 7 a já naprosto rozumím tomu, že stejnou jistotu chtějí mít i Pražané. Zároveň to dává smysl i ze širší perspektivy, protože v současné době nevlastníme žádné zařízení s akutními lůžky,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.
„Jsem rád, že se tímto krokem naplňuje jeden z cílů naší dlouhodobé strategie. Praha má v oblasti zdravotnictví odpovědnost vůči Pražanům, ale doposud má k dispozici pouze nástroje v rámci přednemocniční akutní péče a nikoli lůžkové péče Na tento fakt upozorňuji už dlouho. Co se týče Nemocnice Na Františku, její převzetí magistrátem jsem již dříve deklaroval jako jednu z možných variant. Pomůžeme tak Pražanům a dokážeme, že umíme dosahovat špičkových výsledků nejen v primární, ale také v lůžkové nemocniční péči,” doplnil radní Radek Lacko.
„Věřím, že se k tomu Praha 1 postaví stejným způsobem a Nemocnici Na Františku nám odsvěří,“ dodal radní Jan Wolf.
„Na prosincovém zastupitelstvu jsme se už se znalostí dokumentů a s negativním znaleckým posudkem v ruce pokusili celou záležitost smést ze stolu. Náš bod ale nebyl zařazen na program jednání, a to ani přes nasazení senátora Hampla, poslanců Čižinského a Profanta, kteří nás přišli podpořit. Nechat rozhodnout občany v místním referendu se tak jeví jako další logický krok, ačkoli v zastupitelských snahách stále paralelně pokračujeme,“ popisuje Kučera.
„Starostové již deklarovali jasný zájem zachovat a dále zlepšit rozsah zdravotní péče v této nemocnici nejen pro občany Prahy 1. V tomto směru v žádném případě nedopustíme, aby došlo k jakémukoliv nehospodárnému jednání a nevýhodnému rozhodnutí,“ dodává Petr Hejma, zastupitel za STAN.